0
0

چه رابطه ای بین ثروت و ایمان به خداوند وجود دارد؟

3143 بازدید


 سعادت انسان در این است که هر چیزی که به نظرش سودمند می آید و موجب سعادت دنیا و آخرتش می شود تبدیل به باور کند و بهترین راه ساخت باور رجوع به گفتگوهای درونی و پرسشهایی است که در ذهن انسان ایجاد می شود و جواب دادن آنها با تعقل و تفکر بر مبنای علم است.                                                                                                                                برای اینکه بتوانید بین معنویت و ثروت ارتباط برقرار کنید لازم هست تعریف ایمان را به طور کامل در ذهن خود تغییر دهید،آن تعریفی که از ایمان در مذهب، به ما شده کاملا متفاوت هست، هر چقدر شما به تعریف ایمان از نظر قرآن نزدیکتر شوید بهتر می توانید درک کنید که بین ایمان و ثروت چه رابطه ی عمیق و جدایی ناپذیری برقرار هست، منظور از ایمان به خدا که در قرآن ذکر شده ایمان به قوانین هست، خداوند همان قانون هست، ایمان به این قانون که: من صد در صد خالق زندگی خود هستم یعنی ایمان به خدا. کسی که با ایمان و شجاعت و بدون ترس مهاجرت را انتخای کرده  و متعاقب آن نتیجه ی مالی هم می گیرد ایمانش او را به نتیجه ی مالی رساند است ، کسی که می بخشد و انفاق می کند یعنی به قوانین انفاق ایمان دارد و نیجه انفاق که در قرآن هم آمده است ثروت و بی نیازی است پس ایمانش به قانون (قانون انفاق) او را ثروتمند کرده است.
آیا جز این است که رب العالمین بسیارغنی است و انسان باید تجلی صفات  الله باشد؟
آیا جز این است که مومن باید به عهد خود وفا کرده و  انفاق نماید و عزتمند زندگی کند؟ آیا بدون ثروت می شود انسان خوش قول و بخشنده  ای بود یا با عزت زندگی‌ کرد؟                                                                                         دوست عزیز فرض کنید ثروت یک مقصد یا شهر است مثل اصفهان؛ شما اگر تا به حال اصفهان نرفته باشید و شخصی از شما بپرسد که اصفهان چطور جایی است؟ آیا شما حق اظهار نظر در مورد این شهر را دارید؟ حتی اگر عکس های فراوان از آنجا دیده باشید یا کتاب های فراوان در مورد آنجا خوانده باشید باز هم این حق را ندارید چون تجربه اش نکرده اید.
چطور بعضی از افرادی که اصلا ثروت را تجربه نکرده اند می توانند این نظر را  داشته باشند که ثروت چیز خوبی نیست؟ یا ما را از خدا دور  می کند؟ چطور می توانند توضیح داده و تشریح کنند که بعد از ثروتمند شدن فلان اتفاق بد برای شخصیت تو رخ خواهد داد مغرور خواهی شد یا …….
بنابراین  تمام حرف هایی که در مورد ثروت از افراد مذهبی فقیر شنیدیم  فقط گمان است و هیچ سند و قطعیتی نداشته و در نتیجه نباید پایه های زندگی خود را  روی ظن و گمان دیگران بچینیم.                                                                                                             ثروت را از دین جدا کردند چون اگر ثروت لازمه ی دین معرفی شود خیلی ها مجبور می شوند از نقطه ی امن خود فاصله بگیرند، خیلی ها مجبورند توکل کنند، مجبورند شجاعت داشته باشند، مجبورند ذهنشان را به تکاپو و حرکت وادار کنند، مجبورند فکر کنند، مجبورند مهارت حل مسئله داشته و مسائل بزرگتر را حل کنند، مجبورند به جای تکیه به دولت یا صاحب کار، به رب العالمین و توانایی های خودشان متکی شوند، مجبورند…. و اینها کار ساده ای نیست پس ترجیح شان این است که دین را از ثروت جدا  نمایند.
از طرف دیگر اگر یک عده ثروتمند شوند مجبور نیستند در ازای کار سخت درآمد اندک کسب کنند، مجبور نیستند وام با بهره های سنگین بگیرند، مجبور نیستن جنس هاای بی کیفیت خریداری کنند، مجبور نیستن…. و این برای بعضی از افراد خوب نیست پس منفعت در این تفکر و باور است که دین را جدا از ثروت معرفی و تبلیغ نمایند.
چطور می شود در معنویت غرق شد ، به نیازهای روحانی توجه کرد و بی نیاز از ثروت شد وقتی کسی تمام روز را در پی برطرف کردن مایحتاج روزانه و امرار معاش خود و خانواده اش سپری می کند چطور می تواند به نیازهای روحانی خود توجه نماید؟؟
چطور می شود با وجود فقر از صمیم قلب سپاسگزار بود؟                                  وقتی همیشه نعمت باشد مهربانی خداوند را باور میکنید یا زمانی که نباشد؟زمانی که از کسی دائم هدیه دریافت می کنید باور می کنید آن شخص مهربان و بخشنده است یا زمانی که هرگز هیچ چیزی به شما نداده است؟
وقتی فقیر باشی و هیچ نشانه ای از قدرت خداوند در زندگی ات تجربه نکنی و نبینی، چطور میتوانی درک کنی خداوند قدرتمند و رزاق است؟؟؟ معنویت و ایمان، همان شناخت الله  و درک صفات زیبای اوست. فقط زمانی می شود خدا را درک ،حس و باور کرد که در مسیر ارتقای سطح زندگی ات حرکت کنی ،کُلی توکل کنی کلی شجاعت به خرج دهی کلی به الهاماتت عمل کنی، کلی وعده های الهی را باور کنی، کلی خیر از دیگران دریافت کنی ،کلی خیر به دیگران  برسانی ،کلی ارزش ایجاد کرده و توحیدی شوی ، وقتی همه ی این تجربیات زیبا را از سر بگذرانیم از درون ظرف وجودی مان بزرگ شده و‌ ظرف بزرگ درونمان به شکل ثروت در بیرون متجلی می شود، در واقع ثروت پایداری که در بیرون زندگی یک نفر می ینیم نتیجه ی توحید ، توکل و ایمان در درون آن فرد است، نمی شود تصویر جلوی آیینه را از آنچه در آیینه دیده می شود تفکیک کرد وقتی شما جلوی آیینه خود را نگاه می کنی آنچه درون آیینه می بینی از تو جدا نیست.
ثروت از معنویت جدا نیست، ثروتِ بیرون تجلی ایمانِ درون است.
آیا کسی که ثروتمند شده حتما به درجه ای از معنویت رسیده است؟
بله، کسی که بتواند به درجه ای از ایمان ، توکل و توحید برسد می تواند به ثروت دست یابد، محال است که کسی ثروت پایدار داشته باشد اما پر از شرک ،ترس و بی ایمانی باشد. کسی که توانسته به ثروت پایدار برسد حتما از مسیر ایمان عبور کرده، راه دیگری جز این راه وجود ندارد. خیلی از ما شاید با ثروتمندان زندگی نکرده باشیم که بتوانیم بشناسیمشان، اما با شناخت آدم های فقیر اطرافمان می توانیم بفهمیم که اگر نتیجه ی فقر این است، پس نتیجه ی ثروت مشخص است.
اگر آدم های فقیر دائم غُر می زنند و ناسپاس هستند و توجه شان به نکات منفی است پس ثروتمندان سپاس‌گذارند.
اگر فقرا پر از ترس و استرس هستند پس ثروتمندان  آرامش دارند.
وقتی دزدی ؛نزول ،فحشا دروغ و خیانت نتیجه ی فقر است پس ثروت یعنی بیمه شدن در برابر این گناهان.
وقتی می بینیم اطرافیان فقیرمان وام میگیریند برای اینکه مبلمان و وسایل خانه شان را عوض کنند تا تایید دیگران را داشته باشند و اینقدر اعتماد به نفس پایینی داشته و محتاج تحسین دیگران هستند، مشخص می شود که ثروتمندان اعتماد به نفس و عزت نفس دارند.
مومن ترین افراد دور و برمان وقتی حرف از انفاق می شود چهره شان در هم می شود و وقتی توضیح داده می شود که فلان بخش از مال شما شامل خمس و زکات می شود هزاران دلیل فقهی و شرعی می آورند که پول ما شامل این موارد نمی شود و اینقدر از عباداتی که به پول وصل هست فراری هستند… می توان باور کرد که ثروتمندان مومن اند و دیندار.
اگر میشد که با ثروتمندان و فقرا یک مدت طولانی زندگی کرد آن وقت خیلی خوب می شد قضاوت کرد که کدام یک از این دو دسته با ایمان هستند میشد بهتر درک کرد که آیا واقعا ثروت را می شود از معنویت جدا کرد؟
فقر چهره ی زشت شیطان را خیلی واضح به نمایش می گذارد، فقر شیطان را ولی انسان می کند، شیطان با وعده ی فقر انسان را به سمت فحشا می کشاند فقر افساری است که شیطان بر انسان می بندد و او را راحت به هر سو که بتواند می کشاند، باید این افسار را رها کرد تا از شیطان رها شویم.

” اعوذ بالله من الکفر و الفقر ”

نویسنده: زهرا اوتاری

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://radiohast.com/?p=2680
zahra.otari
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک

نظرات

5 نظر در مورد چه رابطه ای بین ثروت و ایمان به خداوند وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

 1. ? با نام و یاد خدای قشنگم?

  سلام به همه شما دوستای خوبم?????
  بسیار زیبا بود این مطالب زهرا جان.قلمت سبز و مانا عزیزم.بهره بردم.??❤❤❤

  من هم میخوام یه مطلبی رو درباره ثروت بگم.
  برای اینکه به ثروت برسیم یک سری باورهای مخرب سد راه ما میشن مثل باور عدم لیاقت.باور کمبود .باور قربانی شدن و باور عدم فراوانی که باید از اینها بگذریم تا به نعمت ثروت برسیم.
  ?????
  این باورهای مخرب در طول سالیان طولانی به واسطه پدر و مادر.دوستان.اطرافیان و کارتون ها و فیلم و سریالهای مضخرف در ذهن ما شکل گرفته.?????
  همون طور که سالها طول کشیده که ساخته بشن مدتها هم طول میکشه که بتونیم خرابشون کنیم.
  ???????
  ولی خبر خوب اینه که خراب کردن راحتتر از ساختنه.????
  ما میتونیم توی خراب کردن هم به قانون فیبوناچی این موهبت و دلگرمی بزرگ دل ببندیم.
  ?????????
  یه مطلبی رو چند ماه پیش توی نت میخوندم راجبه درخت بامبو که ظاهرا ۵ سال طول میکشه که فقط جوونه بزنه.?یعنی اگه اون باغبون علم و باور اینو نداشته باشه که ۵ سال تمام به اون دونه زیر خاک آب بده و ازش نگه داری کنه،تکلیف اون دونه بیچاره چی میشه زیر خاک؟؟
  وقتی میاد و هر روز به یه زمین خالی آب میده بقیه ای که باور ندارن ممکنه مسخرش هم بکنن.

  ???????
  در مورد کار روی باور هم همینه.تو کار میکنی ولی ممکنه نتیجه ظاهرا خودشو به این زودی نشون نده.باید صبور باشی.مثل اون باغبون.????

  یا مثلا وقتی تو یه جا استخدام میشی و میدونی که ماهانه قراره حقوق بگیری، نمیری بعد از یه روز یا دو روز کار کردن به کارفرمات بگی چرا حقوق منو نمیدی. ۳۰ روز کار میکنی با علم به اینکه مطمئنی سر برج حقوقتو دریافت میکنی.????

  یا مثلا وقتی میخوای از یه نردبون بالا بری اول پله اوله بعد دوم و همینطور ادامه داره تا برسی اون بالا.??????

  در مسیر کار کردن روی باورها ناامیدی خیلی میاد سراغمون.چرا؟
  چون که نسل جدید یعنی ماها صبرمون کمتر از گذشتگانمونه دوست داریم سریع به همه چی برسیم.بد عادت شدیم.از بس فست فود خوردیم??
  یا با کلیک کردن یه دکمه به کلی اطلاعات، بی زحمت دست پیدا کردیم مثلا توی وبگردی.تقصیر این تکنولوژیم هست دیگه??
  ???????????????
  برای همین همه چیو دوست داریم سریع انجام بشه.شیطون هم از همین ضعف استفاده میکنه.مدام میاد بغل گوشمون نجوا میکنه که دیدی دوهفته کار کردی خبری نیست.
  دیدی حتی یه نشونه ای هم در کار نیست.
  ولش کن این کارای بیهوده رو.برو سراغ زندگی قبلت بابا.خودتو گذاشتی سر کار.
  ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
  تو باید باهوش باشی.همه این مثال ها رو یعنی مثلا درخت بامبو یا نردبون یا چیزای دیگه رو تبدیل کنی به یه مشت و محکم بکوبی توی دهنش .??????
  البته اولش با این مثالهاست ولی کم کم که موفقیتهای خیلی کوچولو اومد باز هم شیطون میاد.بهت میگه دلتو به چی خوش کردی به دوزار پولی که اومده تو حسابت یا مثلا به یه مشتری دوزاری؟
  ???❣❣❣❣?????
  تو بهش میگی همه چیز توی دنیا به صورت تدریجی و تکاملی هم به وجود میاد و هم از بین میره.من نگران نیستم.پله به پله.و قانون فیبوناچی رو هم به خودت مدام یادآوری میکنی.
  ??????????
  خلاصه همه اینا رو تبدیل به مشت میکنی و محکم میکوبی توی دهن این شیطون بدجنس و اونم دمشو میذاره رو کولشو میره و بهش میگی :
  برو که الهی دیگه برنگردی
  برو که الهی دیگه برنگردی
  ????
  ولی اون برمیگرده(متاسفانه) چرا؟؟؟؟
  چون کارشو خوب بلده.چون سمجه.خیلی سمجه.

  سماجت و نا امید نشدن بزرگترین ویژگی شیطانه که ما باید ازش اینو یاد بگیریم که ما هم سماجت به خرج بدیم .ناامید نشیم.خسته نشیم.ادامه بدیم.باید موفقیت رو مثل نفس کشیدن بخواییم تا بهش برسیم.???

  ????راز موفقیت در ادامه دادن مستمر است????

  به امید اینکه هممون تو این مسیر زیبا بمونیم و بریم جلو تا به خودش که منبع تمام زیباییها و ثروتهاست برسیم.?????

  از بهارستان محبت تو نصیبی میخواهم که خزانیش در کمین نباشد و مهر و لطفی کز پس آن قهر و کین نباشد. راهم میدهی آیا؟؟
  و پناهم میدهی آیا؟؟
  ?????????????
  خدایا شکرت

  14

 2. به نام رب
  سلام به رب زیبای وجود شما خانم اوتاری
  بسیار بسیار لذت بردم…
  در متن کوتاه شما بسیار بسیار نکات و کلیدهای طلایی می‌باشد که فقط کافیست با ذهنی پاک و به دور از تعصبات،مطالعه و درک شود، آن موقع آگاهی‌های نهفته در متن خود نمایی می‌کند.
  از قلم زیباتون سپاسگزارم

  الحمد لله رب العالمین

  در پناه رب العالمین باشید…

  7

 3. ❤❤❤سلام به رب العالمین ❤❤❤
  سلام به رب محمد حسین عزیزم و دوستان خوبم و زهرا عزیزم ❤❤❤❤❤❤
  زهرا جان ،،،،بسیار زیبا و عالی در باره ثروت و ایمان و ارتباط آنها باهم توضیح دادی و خیلی خیلی لذت بردم وقتی این مقاله عالی رو خوندم?????
  ثروت و ایمان ……..؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  من خیلی روی خودم و ذهنم دارم کار میکنم تا بتونم ثروت رو در ذهنم زیبا بسازم …….چون خیلی خوب خوب فهمیدم تعریفی که در ذهن من از ثروت بوده کاملا اشتباه بوده ،،،اول اگه بخوام ثروت رو باز کنم ثروت یه پکیج کلی از نیروی خیر خدا،،که شامل (سلامتی و ارامش زیبایی و نور روشنی و پول و دارایی و روابط خوب و ایمان و یقین و توکل )وقتی به این درک برسیم ..که فقط و فقط یه نیرو یه قدرت یه رب و یه خالق و یه معبود در تمام عالمیان است و آن هم فقط خداست اونوقت میتونیم کم کم بذر ایمان رو در درونمون بکاریم ….ومیتونیم به سمت ثروت حرکت کنیم ،،،خدا همه چیز هست واین دنیای مادی رو مسخر ما انسانها کرده تا بسازیم زندگی خودمون رو فقط خودمون… در اصل ما انسانها در دنیای مادی دستان خدا هستیم و به گسترش جهان مادی به خدای مهربان کمک میکنیم…چه طوری ؟؟؟با ارتعاشهایی که هر لحظه از باورهای ما به کل عالم هستی ارسال میشه در اصل ما منبع ارسال ارتعاش در جهان هستی.. هستیم ،،باورهای ما از بچگی تحت تاثیر جامعه و فرهنگ و مذهب و دوستان و رسانه ها با تکرار تکرار میلیونها بار یه فکر ساخته شده اند و تبدیل به باورهایی در ما شده اند که من بهشون میگم باورهای بنیادی ،که این باورهای بنیادی در زمینه ثروت و ارتباط و ارزشمندی و سلامتی و ایمان در مدل های مختلف با هر موردی که در زندگی ما بوجود میاد اونها وارد عمل میشن و کترل زندگی مارو اون باورهای بنیادی دست میگیرن …..وقتی من پذیرفتم زندگی الان من.. و کمبودهایی که در زندگیم دارم.. و رفتار دیگران بامن …میزان سلامتی ام..درامدم و مقدار پولی که در حسابم دارم ..و همه همه همه رو خودم ایجاد کردم و هیچ کسی رو در زندگی خودم مقصر ندونستم ،،نتایج کمی تغیر کرد وقتی فهمیدم خدا در ایجاد مشکلاتم هیچ دخالتی ندارد ….وقتی فهمیدم من هر لحظه با ارتعاشهایی که از باورهای من در زندگیم ساخته میشه دارم زندگی خودم رو می سازم و این ارتعاشها رو به سمت منبع قدرت بینهایت میفرستم و خدای من که نیروی خیر جهان هست همیشه به تمام ارتعاشهایی که ما ارسال میکنیم ….پاسخ مثبت میده و از جنس و اساس و اصل اون ارتعاش هماهنگ با باورم رو در زندگیم می سازه حال اگر ارتعاش من زیبایی و ثروت و آرامش و شادی و …..باشد از اصل اونها که زیبایی و خیر است رو در زندگیم خدا شکل میده و اگر اون ارتعاش هماهنگ با باورم از جنس نازیبایی و فقر و نامیدی و بیماری و شرک …..‌ باشد باز نیروی خیر جهان پاسخش مثبت هست و از جنس و اساس و اصل اون رو در زندگیم که نازیبایهاست شکل میده(( من باور دارم که خالق تمام زندگی خودم خودم و فقط خودم هستم ..)))..با این باور ….ایمانم به خدا کمی بیشتر شد …درک کردم که خدای مهربونم نیروی خیر جهان است خدا شر نیست و شر نیرو نیست فقط یه نیرو هست و اون هم فقط نیروی خیر خداست فهمیدم نیروی خیر پول ..و سلامتی..و آرامش..و روابط خوب و عالی …شادی ..زیبایی…ایمان و توحید …و نور و روشنی ….و ارزشمندی ولیاقته ….فهمیدم فقر نیرو نیست و بیماری نیرو نیست و بی ارزشی و بی ایمانی و نازیبایی حسرت و کینه و خشم و نا امیدی اینا هیچ کدوم نیرو نیستن((( ..نور نیروست ولی تاریکی نیرو نیست))) ….تمام آنها رو خودم در زندگیم با باورهایم ایجاد کردم …من باید خیلی بیشتر خدارو بفهمم و درک کنم چون وقتی فهمیدم …ثروت نیروست و خدا هم که نیروی خیر جهان و عالمیان هست و برای رسیدن به خدا باید اول به ثروت رسید ،،،،،،،،
  من اول یه باور اشتباهی داشتم که فکر میکردم (((((به خدا برسم و بعد به ثروت میشه رسید یعنی خدارو واسطه ثروتمند شدنم قرار میدادم)))) و خدارو شکر فهمهیدم اول باید به ثروت برسم وقتی به ثروت برسم بعد به خدا میرسم……. چون ایمان من قویتر میشه و خدارو بهتر درک میکنم چون وقتی آرامش دارم وقتی نگران پول..و اجاره خانه …اقساط ..و بیماری و روابطم … نیستم میتونم به احساس شعف بالا و مداوم برسم پس من باور کردم اول باید به ثروت برسم بعد به ایمان و و یقین میشه رسید…..چون درک کردم تمام ثروتمندان با ایمان هستن .. بعد باور کردم هرچی ثروتمندتر بشم نزد خدا محبوب تر هستم ..چون ….به نیروی خیر خدا که مثبته بیشتر بیشتر وصل میشم و بعد به منبع خیر بینهایت که خداست میرسم .و خدا هم به من افتخار میکنه به این مخلوقی که تونسته من رو بفهمه و درک کنه ……….خدارو شکر ❤❤❤
  این درک من از ثروت و ایمان بود در پناه رب العالمین ……..حسبی الله❤❤❤❤❤

  7