0
0

نیرو سازنده ای بنام احساس لیاقت

3240 بازدید

«لیاقت»

لیاقت می تواند به معنای صلاحیت داشتن و استحقاق داشتن باشد. استحقاق به این معنی که خوبی ها در هر قالبی که باشد را حق مسلم خود بدانید. لیاقت میتواند به معنای ارزش و بها داشتن باشد. یعنی در برابر چیزی که میخواهیم، در درون خودمان بهای آن را داشته باشیم تا بپردازیم و آن چیز به ما داده شود. چون جهان جهان مبادله و معامله است و تنها به اندازه ای که می پردازیم و می بخشیم به ما داده می شود. مثل این است که بخواهیم از فروشگاهی چیزی بخریم و باید بهای آن را به اندازه ی کافی داشته باشیم.
از آنجا که با توجه و باور داشتن به هرچیزی آن چیز در زندگی ما نمود پیدا میکند به هر دلیلی وجود خود را چه ظاهری و چه باطنی طلا بپنداریم طلا می شود و خاکستر بپنداریم خاکستر. اگر در هر لحظه از زندگی بدانیم وجود ما فایده دارد چه خاکستر و چه طلا جهان به ما ثابت میکند که وجودت چون فایده دارد پس ارزشمند است. منتهی به اندازه ی ظرف باوری که داریم برای ما بها در نظر میگیرد.

خیلی وقت ها این عبارت را در مورد روابط به کار برده ایم: ولش کن ارزشش رو نداره. یا حقش اینه یا حقش این نیست.

وقتی کسی خود را صاحب حق برای داشتن خوبی ها بداند و همیشه مدنظر داشته باشد که خداوند همه چیز را مسخر انسان و او را خلیفه در زمین کرده و می خواهد که انسان ثروتمند باشد و منشی مثل یک خلیفه داشته باشد به هیچ عنوان تن به کمتر از بهترین نمی دهد. ساده تر بگویم وقتی مقام و جایگاهت را پیش خالق بدانی خودت برای خودت نوشابه خانواده باز میکنی!!!احساس لیاقت را می توان با مفهوم عزت نفس، بهتر توضیح داد. اما عزت نفس چیست؟ عزت نفس ارزشی است که برای خود به عنوان یک انسان قائلید؛ میزانی که خودتان را دوست دارید و ارزشی که به خود نسبت می دهید.جک کنفیلد در همین زمینه معتقد است: «عزت نفس بر پایه ی دو احساس بنا می شود: احساس توانمندی و احساس دوست داشتنی بودن.» در واقع شما باید ببینید که پاسخ شما به این سوال چیه:

«من در زندگی لایق و سزاوار چه هستم؟»

عزت نفس هر کسی، به  میزان زیادی به تجربیات دوران کودکی اش بستگی داره؛ چون کودکان نسبت به آن چه که به آنها گفته می شود، به شدت تاثیرپذیرند و آن چه را که می شنوند، به راحتی قبول می کنند (در این مورد می توانید به حافظه تان مراجعه کنید). برای مثال کودکی را درنظر بگیرید که دائم سرزنش میشود یا والدینیش او را از دست زدن به کارهای جدید برحذر میدارند به احتمال زیاد در بزرگسالی و به عنوان آدمی بالغ، به دلیل باورهای غلطی که در دوران کودکی درباره ی خودش پذیرفته، به مشکل برخورد خواهد کرد.
با وجود همه ی آن چه که گفته شد، در زمان بزرگسالی، شما تنها فرد مسئول در قبال عزت نفستان هستین. از این که پدر و مادرتان (یا هر شخص دیگری ) را سرزنش کنید، هیچ فایده ای نصیبتان نمی شه.چون که بر خلاف کودکان، شما حق انتخاب دارید که کدام پیام ها را انتخاب و کدام پیام ها را رد کنید. در واقع، هیچ کس نمی تواند شما را دچار احساس حقارت کند، مگر آن که خودتان  این اجازه را به آنها بدهید

 

این که چه قدر طول می کشد که عزت نفس هر کسی بالا برود به میزان باورهای درست و نادرست اون فرد بستگی دارد ساختنش زمان می برد و چیزی نیست که بتوان  یک شبه به دست آورد.

خودتان  با بقیه مقایسه نکنید (به جای این، سعی کنید با خودتان  رقابت کنید و تلاش کنید بهترین کسی باشید که می توانید)

خودتان را تحقیر نکنید (با اینکارفقط  به احساسات منفی نیرو بخشیدین)

هر تمجیدی را که شنیدین، با گفتن «متشکرم» پاسخ بدهید (مثلا اگه در پاسخ بگویید «ای بابا، کاری نکردم»، پیامی که به خودتون می دهید این است که شما سزاوار نیستید که از شما تمجید شود)

از جملات تاکیدی استفاده کنید (مخصوصا شب ها قبل از خوابیدن و صبح ها پس از بیدار شدن)

با افرادی که مثبت و حمایت کننده هستند مشورت کنید (برای افزایش عزت نفس، خودتان را در بهترین فضای ممکن قرار دهید)

فهرستی از موفقیت های گذشته ی خودتان تهیه کنید (موقع نوشتن، سعی کنید دوباره شیرینی احساسی را که موقع  بدست آوردن آن ها داشتین، حس کنید)

از ویژگی های مثبت خودتان، فهرستی تهیه کنید (حداقل ۲۰ ویژگی مثبت خودتان  را بنویسید؛مثل صداقت، از خودگذشتگی، خلاقیت و… این فهرست رو بارها مرور کرده و پیوسته آنها را افزایش دهید)

بیشتر بخشیدن را  شروع کنید (منظور از بخشیدن در این جا، فقط پول نیست؛ وجودتان را بیشتر ارزانی دیگران کنید! مثلا کارهای داوطلبانه انجام دهید؛ به عیادت دوست یا همسایه ای که بیمار هست بروید؛ به کسی که مشکل شخصی خاصی دارد، کمک کنید، مخصوصا کسانی که به طور معمول به کمک آنها ها نمی رفتید و….)

به کارهایی بپردازید که عاشقشان هستید (حتی اگه در حال حاضر امکان تغییر شغل ندارید، می تونید مواقع استراحت را به این کارها اختصاص دهید)

با خودتان روراست باشید (زندگی خودتان را انجام دهید، نه آن زندگی ای که دیگران برای شما حکم کرده اند. یک لحظه به خودتان مراجعه کنید، برای خودتان زندگی می کنید یا دیگران؟؟)

اقدام کنید (اگر بترسید، کنار گود بشینید و از هر مشکلی فرار کنید، مطمئن باشید که هیچ بهره ای نصیبتان نخواهد شد).

 

نویسنده: زهرا اوتاری

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://radiohast.com/?p=2957
zahra.otari
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک

نظرات

1 نظر در مورد نیرو سازنده ای بنام احساس لیاقت

دیدگاهتان را بنویسید

 1. بسم الله الرحمان الرحیم
  باسلام خدمت تمامی عزیزانم
  بسیار متن اموزنده وپرکاربردی بود خانم اوتاری بزرگوار
  پشتکار وهمتی که دارین قابل تحسین هستش
  ان شاالله بتونیم به آموزه ها عمل کنیم وعزت نفسمون رو بالاتر ببریم
  براتون همواره طلب خیروسعات وسلامتی وخوشبختی دارم
  درود به رب زیباتون??♥️?

  7