0
0

ترس و راه های مقابله با آن

2935 بازدید

«آیا به این فکر کرده اید که ترس از کجا می آید؟»

از فکرهایی مثل این:
وااای اگر این اتفاق بد بیوفتد چه!؟
اگر موفق نشوم چه!؟
اگر
تنها بمانم چه!؟

چرا این سوالات توسط ذهن ما پرسیده می شود؟؟؟؟ چون فکر میکنیم خودمان باید به تنهایی تمامی کارها را انجام دهیم.
درسته؟؟
دلیل این ترس ها این هست که اولاً خداوند را به درستی نشناختیم چون خداوند تنها منشاً خیر هست یعنی اگر شر و فقدانی بوجود می آید دلیلش فرکانس نامناسبی هست که خودمان در حال ارسالش هستیم و چون ترس از دست دادن نعماتی را که در حال حاضر داریم را به خداوند نسبت میدهیم فکر میکنیم که به خاطر عدم لیاقت داشتن آن نعمت ها ،شاید خداوند آنها را از من بگیرد.
اما چون خداوند هرگز شر و بدی به ما نمیرساند پس این ما هستیم که داریم به جهان اعلام میکنیم که آماده از دست دادن نعمات به دلیل نداشتن حس لیاقت داشتن آنها هستیم.
و جهان با گرفتن تک تک آن نعمات دارد به این باور غلط ما پاسخ میدهد.
به این دلیل که با از دست دادنشان به ما ثابت میشود که بله درسته باید از ما گرفته می شد تا قدرآن نعمات را بفهمیم.در واقع دلیل از دست دادن نعمت، فرکانس نامناسب باور مخرب خودمان هست که ترس از دست دادن داریم.
بنابراین باید این باور قدرتمند کننده را جایگزین کنیم که؛من لایق دریافت این نعمت بوده ام که به من داده شده است.
من با قدرتی که خداوند در وجودم از قبل قرار داده توانستم این نعمت را بدست بیاورم پس اگر باز هم از دست برود بدست خواهم آورد. خداوند با وجود نعمات و چه با نبود آنها من را به بهترین راهها برای دریافت نعمات بیشتر هدایت میکند پس دیگر ترسی برای نداشتن آنها ندارم. خداوند خیر مطلق هست و همواره به من کمک میکند که نعمات و ثروتی را که همیشه فراوان وجود داشته و دارد را دریافت کنم.

شما اول باید بفهمید ترس تان در چه چیزی ریشه دارد؟! یعنی باید بفهمید ترس تان ریشه در چه باوری دارد؟! ترس تان به خاطر چه طرز فکر و نگاهی هست!؟؟ قاعدتاً ترس بی مورد وجود ندارد ؛یعنی ترس حتما و حتما علتی دارد ؛ مثلا ترس از اجنه؛ترس از گرانی ؛ترس از دست دادن داشته هاا ، ترس از دست دادن سرمایه ، ترس از موفق نشدن در انجام کاری و….
اگر بتوانید ریشه ترستان را پیدا کنید خیلی راحت تر میتوانید بر آن غلبه کنید.
یکی از راه حل هایی که من پیشنهاد میکنم برای پیدا کردن علت ترستان این است که باید این 2 سوال را از خودتان بپرسید :
1-من الان در حال توجه کردن و فکر کردن به چه چیزی هستم که احساس ترس دارم و این فکر و نگاه من از چه باوری نشأت گرفته است ؟
2-چگونه به این قضیه نگاه کنم و در موردش فکر کنم که احساسم بهتر شده و احساس ترس نداشته باشم؟
حتی احساس ترس هم ریشه در باور افراد دارد . مثلاً کسی که میخواهد یک بیزینس را شروع کند و میترسد که در آن موفق نشود؛ ریشه اش در باورهای آن فرد است ، آن فرد خودش را باور ندارد ؛توانایی هایش را باور ندارد؛او فکر میکند موفقیت به آسانی به دست نمی آید؛او باور و ایمان ندارد که خودش خالق تک تک اتفاقات و شرایط زندگی اش است و میتواند شرایط و بیزینس دلخواهش را خلق کند.
یا فردی که از چشم خوردن زندگی اش توسط دیگران میترسد؛آن هم ریشه در باورهایش دارد؛ او باور ندارد که هیچ اتفاقی بدون اجازه اش وارد زندگی اش نمیشود ؛هیچکس قدرتی در تخریب زندگی او ندارد مگر اینکه باور کند و با این باور در ذهنش به آن فرد قدرت داده و با این ترسی که در وجودش است دو دستی قدرت اختیار بر زندگی اش را واگذار کند.

دوست من باید بدانی که علت ترس های ما ضعیف بودن ایمان ما است وقتی که ارتباطمان با خداوند کمرنگ و ضعیف میشود ترس وارد زندگیمان میشود…..

ایمان یک چیز صفر و یک نیست بلکه”درجه ایی” هست هر چقدر ایمان به خداوند بیشتر باشد ترس ها کمتر هستند؛باور به خداوند به عنوان تنها منبع قدرت؛ باور داشتن به وهابیت و رزاقیت خداوند؛باور داشتن به اینکه خداوند قدرت خلق زندگیمان را به ما داده تا شرایط دلخواهمان را خلق کنیم و تمام نگرانی هایمان را به خودش بسپاریم و باور داشته باشیم راه ها را جلوی پای مان گذاشته و هدایتمان میکند.
شما باید بدانید هر فکری که در سرتان هست و باعث ایجاد این ترس در وجودتان شده از سمت شیطان هست تمام افکار شیطانی یک جنس احساس در خودشون دارند و آن هم احساس بد هست وقتی احساس ترس دارید شیطان کنترل ذهنتان را در دست گرفته؛ و آن فکر هر فکری که هست باید تغییرش دهید و باورهای مناسب و قدرتمند کنند ه اش را بسازید.
ترسهای شما ریشه در باورها یتان دارد باید ببنید چه باور و طرز فکری باعث ایجاد این ترس شده و یک باور قدرتمند کننده جایگزینش کنید.
انتونی رابینز در کتاب “مدیریت احساسات” خود میگوید که مردم در روبرو شدن با احساسات شان به چند دسته تقسیم می شوند؛
1-آنهایی که از این احساسات فرار میکنند.
2-آنهایی که این احساسات را میپذیرند و فقط با آن حس ها زندگی میکنند.
3- کسانی که  حتی حاشا میکنند که همه چیز خوب و عالی است و خودشان رو گول میزنند.
4- و در آخر هم افرادی که از احساسات بد درس لازم را گرفته و تغییر می کنند.

انتونی رابینز میگوید احساسات منفی دوست ما هستند زیرا همه ی آنها دارند یک خبری را به ما می رسانند.

منظور آنتونی این است که اگر شما احساس ترس دارید  این احساس میخواهد به شما بگوید که خودتان را قوی تر کنید الان اینجا وقتش است که شما تغییر کنید.
پس این حس ترس اصلا بد نیست نباید نگران باشید پس اول از همه شاد باشید چون واقعا این ترس میخواهد به شما کمک کند.

اما الان باید شما چیکار کنید؟

1- دلیل حس ترس را مشخص کنید ببینید چه چیزی باعث ایجاد حس ترس در شما شده است.
2-بعد به خودتان بگویید خوب اگر این مشکل را حل کنم واقعا چه اتفاقی می افتد؟ چقدر قوی تر شده  و حس بهتری پیدا میکنم چقدر آرامش بیشتری وارد زندگی ام میشود؟؟ و انسان قوی تری میشوم؟؟؟ بخودتان بگویید که اگر حلش کردم چقدر احساس قدرتمندی به من دست میدهد؟؟ و قطعا بخودتان بگویید که چقدر از پس مشکلات دیگر هم بعد از این میتوانم بر بیایم اگر به این ترس غلبه کنم؟؟ و احساس شجاعت و قدرت به خرج دهید.
3-مورد بعدی این که به یاد خودتان بیاورید حتما در گذشته مشکلاتی داشتید که خیلی هم سخت بوده ولی توانستید آنها را حل کنید این مسئله هم یک مسئله مثل همانها است که پس از حل کردنش شما را به انسان قوی تر و خوشحالتری تبدیل میکند.
انجام این کارها باعث میشود حس بهتری داشته باشید و از بند های آن ترس رها شوید و بهتر بتوانید تصمیم گرفته و عمل کنید.
شما یک روح الهی هستید که هیچ چیز در این دنیا به بزرگی و عظمت شما نیست هیچ چیز…. و اصلا اجازه ندهید که یک ترس و واهمه کوچک بخواهد زندگی شمارا خراب کند برای آن اصلا ارزش و

اهمیتی قائل نشوید چون واقعا هیچ قدرتی ندارد…هیچ قدرتی…

 

 

در طول روز هزاران بار با عبارت های تاکیدی حس و حال خودتان را بهتر و قوی تر کنید و با همین عبارت های قوی و مثبت آن حفره های ذهنی را بپوشانید.
تصور کنید که با آن ترس روبرو شدید و دارید حلش میکنید . تصور کنید که خیلی چیزهای بزرگتر از این را توی زندگی تان حل میکنید و با قدرت به سمت جلو میروید.
اگر نماز می خوانید که این خیلی خوب است و خودش باعث تخیلیه این انرژی و حس منفی میشود و به شما آرامش میدهد اگر نه هم بجایش از تمرین های مدیتیشن استفاده کنید تا آرامش درونی تان قوی تر بشود.
سعی کنید الگو هایی را ببینید که از اتفاقاتی که ازش ترس دارید مثل یک بیماری مثل جدا شدن از خانواده و … را تجربه کردند و از پسش بر آمدند
. خانم جی کی رولینگ نویسنده کتاب های هری پاتر؛
ایشان در سن ۱۷ سالگی از مدرسه اخراج شدند در سن ۲۴ سالگی مادرشان را از دست دادند در سن ۲۵ سالگی سقط جنین داشتند در سن ۲۷ سالگی ازدواج میکنند و همسرش به شدت بد رفتار بودهدر سن ۲۸ سالگی بچه دار میشود در سن ۲۹ سالگی از همسرش جدا شده و در طول تمام این مدت ایشان به افسردگی شدید مبتلا بوده و برای گذراندن زندگی هم از کمک های اجتماعی بهره میبرده است.
تا این که در سی سالگی تصمیم به خود کشی میگیرد اما به جای انجام این عمل تصمیم جدی مبنی بر مقابله با ترسهایش را می گیرد و بر روی خواسته اش که نویسنده شدن بوده تمرکز می کند و مجموعه کتابهای هری پاتر را خلق می کند و با این کتابها هم مشهور می شود و هم ثروتمند.
سعی کنید با دیدن این الگو ها قوت قلب خودتان را بیشتر کنید و این ترس را کاملا بگذارید کنار و خودتان رو قوی تر نمائید.

انَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَلَا هُمْ یحْزَنُونَ(یونس/62)
آگاه باشید (دوستان و) اولیای خدا، نه ترسی دارند و نه غمگین می‌شوند!

وَاصْبِرْ وَمَا صَبْرُکَ إِلَّا بِاللَّهِ وَلَا تَحْزَنْ عَلَیهِمْ وَلَا تَکُ فِی ضَیقٍ مِمَّا یمْکُرُونَ(النحل/127)
صبر کن، و صبر تو فقط برای خدا و به توفیق خدا باشد! و بخاطر (کارهای) آنها، اندوهگین و دلسرد مشو! و از توطئه‌های آنها، در تنگنا قرار مگیر!

 

نویسنده :زهرا اوتاری

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://radiohast.com/?p=3481
zahra.otari
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک

نظرات

4 نظر در مورد ترس و راه های مقابله با آن

دیدگاهتان را بنویسید

 1. سلام به رادیو هستی ها
  بسیاااار لذت بردم از این متن آموزنده
  خداقوت ??
  دقیقاااا به موقع به این صفحه هدایت شدم
  وخدا وند چه زیبا از طریق مقاله ی شما من رو آگاه کرد ورب وجودی شما چقدرررر زیبا این مطلب رو به اشتراک گذاشت
  وااقع اگه آدم بشینه بارها وبارها مطلب های سایت رو بخونه واون هارو درک کنه وعمل به اونها کنه دیگه نمیخواد دنبال صدها کتاب ومطلب دیگه در جاهای دیگه باشه چرا که چکیده واصل مطلب در اینجا به راحتی موجوده
  واز خداوند برای شما آرزوی خیرو سعادت دارم??

  8

 2. سلام به همه دوستان و تشکر فراوان از خانم اوتاری عزیز بابت مقاله های خوب و کاربردی که وقت میزارن و درسایت قرار میدن. چقدر الان دقیقا به یادآوری این آگاهی نیاز داشتم،سر یه موضوعی حالم بدشو ترسیدم اومدم تو سایت به این مقاله برخوردم و آروم شدم.هذا من فضل ربی، سپاسگزارم ازت دوست مهربونمون??

  8